Mysłowicki Ośrodek Kultury został powołany do życia pierwszego września 2011 roku w wyniku połączenia Mysłowickiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Trójkąt” oraz Miejskiego Centrum Kultury.

Historia
Historia instytucji kulturalnych w Mysłowicach rozpoczyna się po roku 1945, kiedy to instytucje te zaczęły powstawać dosłownie z niczego.
Ich działalność można podzielić na kilka etapów, które związane były z funkcjonowaniem oraz ich rozwojem.
I etap przypada na lata 1953 – 1958
W październiku 1953 roku miało miejsce otwarcie Klubu Fabrycznego Mysłowickich Zakładów Metalowych Przemysłu Terenowego i Bytomskiej Fabryki Mebli Zakład nr 4, który był przodkiem Domu Kultury w Mysłowicach. Od początku swojego istnienia Klub Fabryczny przybliżał mieszkańcom szeroko rozumiane życie kulturalne poprzez:
- wystawianie szeregu spektakli teatralnych,
- działalność sekcji teatralnej, muzycznej, fotograficznej.
Teatr robotniczy i teatr lalek funkcjonujące przy Klubie pracowały bardzo aktywnie docierając ze swoimi spektaklami do rożnych miejscowości ówczesnego województwa katowickiego. Zainteresowania najmłodszych rozwijał zespół dziecięcy, również prężnie rozwijający się w tym czasie.
II etap to lata 1959 – 1963
Rozpoczęcie kolejnego etapu działalności związane jest z przemianowaniem Klubu Fabrycznego na Dom Kultury Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Terenowego i Rzemiosła. W tym okresie warto zwrócić szczególną uwagę na upowszechnianie działalności muzycznej realizowane przez:
- czynne uprawianie muzyki – działalności grup muzycznych,
- bezpośredni kontakt poznawczy z dziełami muzycznymi,
- działania towarzystwa śpiewaków i chóry,
- rozwój nowych form muzycznych związany z rozwojem muzyki rozrywkowej,
- kursy gry na instrumentach.
III etap przypada na lata 1964 – 1981
W roku 1964 placówka zostaje przemianowana na Międzyzakładowy Dom Kultury. Fakt ten związany jest z finansowaniem placówki. Od tego czasu Międzyzakładowy Dom Kultury przejmuje patronat nad zespołami i chórem zapewniając im kontynuację działalności. Prowadzi działalność oświatowo – wychowawczą poprzez:
- wieczorki autorskie,
- prelekcje oraz spotkania z działaczami kultury i sztuki,
- prowadzenie Koła Upowszechniania Sztuki,
- działalność amatorskiego ruchu artystycznego,
- tworzenie Biblioteki Wiedzy o Kulturze.
Instytucja współpracuje z organami administracji państwowej, stowarzyszeniami społeczno–kulturalnymi, biblioteką miejską, organizacjami młodzieżowymi w zakresie organizacji i rozwoju kultury w mieście.
W 1973 roku władze miasta podejmują decyzję o przebudowie i rozbudowie Domu Kultury.
IV etap przypada na okres 01.04.1981 – 31.08.2011
Pierwszego kwietnia 1981 roku powołano do życia mocą Zarządzenia Prezydenta Miasta – Miejskie Centrum Kultury. Od tamtej pory instytucja jest jednostką budżetową i posiada osobowość prawną. Obejmuje dwa połączone ze sobą budynki przy ul. Grunwaldzkiej 7 i Strumieńskiego 4. Prowadzi liczne sekcje oraz kółka zainteresowań cieszące się dużym zainteresowaniem.
V etap przypada na okres 4.06.1992 – 31.08.2011
Uchwałą Rady Miasta Mysłowice z dnia 04 czerwca 1992 roku utworzono komunalną instytucję kultury pod nazwą “Świetlica Środowiskowa” z siedzibą przy ul. Strumieńskiego 2. Od tego momentu w Mysłowicach działały równocześnie dwa ośrodki życia kulturalnego w mieście, co pozwoliło na poszerzenie oferty kulturalnej.
W roku 1994 zmieniono nazwę ze „Świetlica Środowiskowa” na Mysłowicki Ośrodek Kultury i Sztuki „TRÓJKĄT” z siedzibą w Mysłowicach – Brzezince przy ul. Laryskiej 5. Zaadaptowano świetlice Mysłowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zlikwidowano, świetlice Krasnal, Słoneczko i Banał, a powstały filie Mysłowickiego Ośrodka Kultury i Sztuki “TRÓJKĄT” w dzielnicach: Brzezinka, Morgi, Kosztowy, Dziećkowice, Wesoła, Brzęczkowice, Janów oraz Krasowy. W ten sposób dostęp do kultury stał się o wiele łatwiejszy dla mieszkańców z poza centrum Mysłowic.
MOKiS „TRÓJKĄT” był organizatorem i współorganizatorem większości imprez plenerowych we wszystkich dzielnicach Mysłowic. Placówki dysponowały miejscami wystawienniczymi i galeriami, w których odbywały się wernisaże wystaw rodzimych oraz zagranicznych artystów. Odbywały się wyjazdowe plenery malarskie, muzyczne, teatralne dla uzdolnionej młodzieży jak i dla artystów profesjonalnych. „TRÓJKĄT” Był organizatorem Mysłowickiego Przeglądu Szkolnej Twórczości Plastycznej, Mysłowickich Warsztatów Teatralnych, a także Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego pt. „Nobliści w Mysłowicach”.
Największym przedsięwzięciem, które koordynował MOKiS był Międzynarodowy Festiwal Sztuki MEDIAWAVE, który został zainicjowany w 2004 roku. Wydarzenie to powstało dzięki nawiązaniu współpracy z Ośrodkiem Kultury Levice ze Słowacji. Festiwal Multimedialny MEDIAWAVE – INDUSTRIAL SILESIA to międzynarodowa impreza oparta na szeroko pojętej wymianie kulturalnej poprzez koncerty, wernisaże, taniec i kinematografię.
Mysłowicki Ośrodek Kultury i Sztuki “Trójkąt” prowadził bardzo szeroką działalność wydawniczą na potrzeby własne oraz miasta. Wydanych zostało kilka pozycji książkowych tj. “Powrót do źródeł śląskiej tradycji” (jedyna książka w Polsce napisana gwarą śląską, przedstawiająca śląski rok obrzędowy), śpiewnik pieśni śląskich “Śpiwomy po naszymu” oraz pierwsza część “Historii Kosztów” autorstwa Tomasza Wrony jak również “Dziećkowice w rysunkach” Barbary Precz. Ponadto ukazały się trzy zeszyty nutowe z pieśniami na chór ks. A.H.Chlondowskiego. Wydane zostały kasety z koncertów z II Mysłowickiego Przeglądu Chórów, propagującą muzykę chóralną i płyty CD zespołu folklorystycznego “My Kosztowioki”. Wydawnictwo MOKiS-u wydało dwa tomiki poezji.
V etap rozpoczął się 01.09.2011 roku
01.09.2011 roku w wyniku połączenia Mysłowickiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Trójkąt” oraz Miejskiego Centrum Kultury powołany został do życia Mysłowicki Ośrodek Kultury.
Nowo utworzony Mysłowicki Ośrodek Kultury, połączonymi siłami, konsekwentnie realizuje działania mające na celu promocję sztuki, a także zaszczepianie i pielęgnację szeroko pojętych zamiłowań kulturalnych zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Oferując liczne zajęcia, propaguje jedną, ponadczasową ideę: twórczego i aktywnego spędzania wolnego czasu.
-
polecane22.01.2021Warsztaty on-line na żywoZapraszamy na kolejne warsztaty na żywo z naszymi instruktorami. Tym razem będą one w późniejszych godzinach. W tym tygodniu nauczycie się jak zrobić makramowe chwosty oraz bukiet z szyszek. Wtorek,…
-
polecane21.01.2021Teatralna Niedziela: Moherowe Berety - on-line28.02.2021 r. godz. 19:00 Zapraszamy na spektakl w wykonaniu agencji artystycznej theART pt. „Moherowe berety”. Oto jak widowisko opisują sami twórcy: Pomysł kabaretu zrodził się po jednym z koncertów…
-
polecane21.01.2021Teatralna Niedziela Mini: Świnki 3 Pepa, Mela, Kwi – on-line21.02.2021 r. godz. 16:00 Bajka muzyczna opowiadająca historię 3 Świnek, które zaczynają samodzielne życie. Uwielbiają tańce i zabawy i niekoniecznie mają ochotę zastosować się do poleceń mamy, aby wybudować sobie…
-
polecane20.01.2021„Space Opera” - wystawa zbiorowa22.01-31.03.2021 Galeria M2, Mysłowicki Ośrodek Kultury, ul. Grunwaldzka 7 W pandemicznym roku 2020 mogliśmy przypomnieć sobie jak przestrzeń, w której się poruszamy, jest ważna w codziennym funkcjonowaniu.…
Zapraszamy do darmowego skorzystania ze sprzętu komputerowego otrzymanego w ramach projektu
„Bądź w sieci – przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w mieście Mysłowice.”