Zbliża się kolejny wieczór z literaturą w Mysłowickim Ośrodku Kultury. Marcowa edycja „aMOKu Literackiego” poszerza formułę cyklu o wspólne czytanie i interpretowanie tekstów literackich. Pierwszym z nich będzie „Pan Błyszczyński” Bolesława Leśmiana, o którym porozmawiamy 14 marca o godzinie 18:00 w Galerii M2 przy ul. Grunwaldzkiej 7.
Wspólne czytanie jest otwarte dla każdego: –Do udziału w leśmianowskim „aMOKu...” zapraszamy wszystkich chętnych, zwłaszcza tych, dla których ważne jest czytanie poezji oraz jej interpretowanie. Podstawowe pytanie nie brzmi bowiem „co autor miał na myśli”, lecz co tekst „robi” z czytelnikiem i jak zmienia jego życie. Bo literatura z życiem wiąże się najściślej – mówi Artur Madaliński, dyrektor MOK, który wspólnie z Panią Alicją Zdziechiewicz poprowadzi spotkanie.
Pierwsze czytanie w ramach „aMOKu Literackiego” poświęcamy Bolesławowi Leśmianowi – w tym roku obchodzimy wszak 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci wielkiego poety. To znakomita okazja, by wrócić do tej niełatwej, ale niezwykle oryginalnej i nowatorskiej poezji. Chcemy czytać poemat „Pan Błyszczyński”, jeden z najciekawszych tekstów, jaki wyszedł spod pióra autora „Łąki”.
W leśmianowskim „aMOKu...” będziemy gościć Alicję Zdziechiewicz – doktor nauk humanistycznych i literaturoznawczynię, autorkę m.in. książek "O czym nie mówią nam poloniści" i "Paryżanin na Śląsku, czyli Aleksander Dumas o Mysłowicach". Na co dzień Pani Alicja uczy języka polskiego i wiedzy o kulturze w II Liceum Ogólnokształcącym w Mysłowicach. Tropi zagadki literackie i ciekawostki biograficzne. 14 marca opowie o związkach Leśmiana z kobietami i o jego żywocie pośmiertnym.
Spotkanie, wraz z Alicją Zdziechiewicz, poprowadzi dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury, dr Artur Madaliński – literaturoznawca, krytyk literacki i publicysta, który zajmuje się literaturą XX wieku, współczesną prozą polską i melancholią. Artur Madaliński jest stałym współpracownikiem miesięcznika „Znak”, autorem wielu esejów i tekstów krytycznych publikowanych między innymi w „Tygodniku Powszechnym”, „dwutygodniku”, „Twórczości”, „Kontekstach” i „Polityce”, „FA-arcie”, „Kresach”, „Pograniczach”.