06.12.2017

Historia Śląska Widziana Inaczej: Wokół Świątecznego Stołu

Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu Historia Śląska Widziana Inaczej. Tym razem porozmawiamy o śląskich obyczajach wigilijnych.

"Minął rok, rzec by można z historią Śląska za pan brat… Przypomnę, iż za nami już dwa lata pochylania się nad dziejami naszej ziemi. Dwa lata ciekawe, dwa lata, kiedy odkrywaliśmy ląd znany i… zupełnie nieznany. Gdyby rok, który mija, ustawić wedle punktów, to wyglądało to tak; Wielcy śląscy przemysłowcy - wyjazd do |Pszczyny i Mosznej Oświata na Śląsku – również w świetle pruskiego prawa (wykład na terenie MOK) Szlaki pocztowe na Śląsku w XIX wieku – wyjazd do Muzeum Poczty we Wrocławiu Wpływ Uniwersytetu Wrocławskiego na najnowszą historię Śląska - Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego Święty Jacek Odrowąż – patron Górnego Śląska; wyjazd do Kamienia Śląskiego (połączony ze zwiedzaniem Muzeum Czynu Powstańczego i Góry św. Anny) Wojciech Korfanty – wyjazd w rocznicę śmierci dyktatora III powstania śląskiego na cmentarz przy ul. Francuskiej w Katowicach, złożenie kwiatów i zapalenie znicza Henryk Sławik – śląski bohater (wykład zaplanowany na 17 listopada w MOK) Błogosławiony ksiądz dr Emil Szramek – wykład proboszcza kościoła p.w. NMP w Katowicach w kościele i na plebanii Islam na Śląsku – spotkanie w Centrum Kultury i Dialogu „Doha” w Katowicach Węgiel – bogactwo czy przekleństwo Śląska, i… biedaszyby (wykład na terenie MOK) Królowa Polski, Elżbieta Granowska, córka Właściciela Mysłowic (wykład na terenie MOK) Religie chrześcijańskie na Śląsku – Kościoły ewangelickie (Pszczyna i Wrocław), z uwzględnieniem historii Reformacji na Śląsku, oraz Kościoły zaistniałe po wojnie – prawosławie, Kościół grekokatolicki. Zrealizowaliśmy dodatkową wizytę wyjazdową w Rudach Raciborskich i Raciborzu.

Za nami spotkanie przedostatnie – starałam się Państwu, wraz z Tomaszem Wroną, opowiedzieć o śląskim bohaterze – upartym, odpowiedzialnym za każde słowo i czyn; bez hałasu, fanfar i histerycznych póz – czyli o Henryku Sławiku. O socjaliście, dziennikarzu i działaczu polskim na węgierskiej emigracji, który uratował setki ludzi w czasie II wojny światowej. I to mało – który uratował setki żydowskich dzieci przerzucanych z okupowanej Polski na Węgry… Czy trzeba coś dodawać…? Rok, jak zawsze, czyli jak dotąd, czyli jak od 4 lat, zakończymy spotkaniem przy opłatku. Zapraszam! 15 grudnia, o godzinie 17.00, w MOK… i jak zwykle wykład; Tomasz Wrona opowie o śląskich wigilijnych obyczajach. Czy coś jeszcze będzie? Tak! A co? A siemieniotka!"

Stanisława Warmbrand

15.12 - Historia Śląska

Dofinansowano ze środków

Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w Sieci"