MOK Grunwaldzka wstęp wolny
MOK filmem stoi - od lat i bardzo stabilnie! Obok innych propozycji filmowych mamy dla Was kolejną propozycję: Akademię Dobrego Filmu w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Nardellego, działającego przy Mysłowickim Ośrodku Kultury.
Projekcje filmowe będą poprzedzone prelekcjami Grzegorza Pieńkowskiego, krytyka filmowego, przewodniczącego Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Polsce.
Projekt skierowany jest głównie do młodzieży szkolnej, lecz zapraszamy wszystkich chętnych, dysponujących czasem w zaproponowanych godzinach.
Czwartek, 13 lutego 2020 r. godz. 12.30
Prelekcja pt. „Zwariowany świat komedii” Projekcja filmu pt. „Bogowie muszą być szaleni” reż. Jamie Uys, prod. Botswana - RPA 1980r. Czas projekcji: 109 min.Przezabawna opowieść o zetknięciu tak zwanych ludzi cywilizowanych z tak zwanymi „dzikimi”, w której to nie ci cywilizowani są postaciami pozytywnymi; na osadę buszmenów z pustyni Kalahari spada wyrzucona z samolotu butelka po Coca-Coli, co staje się początkiem serii zupełnie zwariowanych zdarzeń. Nasz świat zostaje pokazany oczami kogoś, kto żyje zgodnie z naturą i jej prawami – nie utrudniając sobie życia zaawansowaną techniką. Jedna z najlepszych na świecie komedii lat osiemdziesiątych.
Czwartek, 13 lutego 2020 r. godz. 12.30 Prelekcja pt. „Skutki totalitaryzmu” Projekcja filmu pt. „Głód 33” (Голод 33) reżyseria: Ołeś Janczuk; scenariusz: na podst. powieści Wasyla Barki „Żółty książę” produkcja: Ukraina 1991, 91 minutDopiero pod koniec istnienia ZSRR Komunistyczna Partia Ukrainy przyznała, że w latach 1932-1933 na Ukrainie i w Kazachstanie, dwóch najbardziej urodzajnych regionach imperium radzieckiego miał miejsce sztucznie wywołany mór głodowy, który pochłonął miliony istnień. Jesienią 1932 roku partia komunistyczna pod wodzą Stalina poleciła siłą odbierać chłopom ziarno i bydło – nawet ziarno siewne i stada rozpłodowe. Za pieniądze uzyskane z ich sprzedaży na Zachodzie partia kupowała fabryki niezbędne do zbrojeń, ponieważ Armia Czerwona miała zanieść komunizm na bagnetach całej Europie; przy okazji pozbywano się chłopstwa niechętnego przymusowej kolektywizacji ziemi. Wymierały całe wsie, dochodziło do kanibalizmu głodowego.
Film Janczuka jest pierwszą próbą opowiedzenia o niewyobrażalnej zbrodni, jaka dotknęła niewinnych ludzi.
Sala widowiskowa MOK ul. Grunwaldzka 7; wstęp wolny