Po wakacyjnej przerwie wraca aMOK Literacki. W październiku gościem Mysłowickiego Ośrodka Kultury będzie Jarosław Mikołajewski – poeta, tłumacz, pisarz i reportażysta. W ostatnich latach napisał ważne książki: „Terremoto”, w której opisuje doświadczenie Włochów dotkniętych trzęsieniami ziemi w 2016 roku oraz „Wielki przypływ” – opowieść o Lempedusie, włoskiej wyspie, przez którą przewinęło się ok. 800 tys. uchodźców uciekających przed wojną i ubóstwem.
aMOK Literacki: z Jarosławem Mikołajewskim o solidarności i uchodźcach
Rozmowa z Jarosławem Mikołajewskim krążyć będzie zatem wokół takich kwestii, jak tolerancja, solidarność czy rozpalająca europejską debatę kwestia uchodźców. Punktem wyjścia będzie, rzecz jasna, literatura, czyli znakomite reportaże Mikołajewskiego.
– Literatura, ale także kultura w ogóle, bardzo często wkraczają w sam środek współczesnych debat i sporów. Taką literaturę warto czytać, spierać się o nią i o niej debatować – mówi Artur Madaliński, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury, który poprowadzi spotkanie.
Spotkanie odbędzie się 10 października o godz. 19.00 w Galerii M2 Mysłowickiego Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7.
Jak czytamy w portalu culture.pl, „Mikołajewski jest w swojej twórczości niezwykle wszechstronny: pisze erudycyjne eseje, reportaże, nawet książki dla dzieci (trylogia kryminalna: Uśmiech Bambola, Szklane oczy, Zwycięski koń, 2015). Opublikował osobiste wspomnienie o Ryszardzie Kapuścińskim (Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego, 2006), zbiór rozmów z Julią Hartwig (Największe szczęście, największy ból, 2014) i wywiadów z ważnymi mężczyznami polskiej kultury, publikowanymi wcześniej w Wysokich Obcasach”.
O książce „Terremoto”:
Reporter-poeta wędruje do miejsc nawiedzonych przez trzęsienia ziemi. Oto Nursja – zburzone serce naszego świata. Oto ludzie, których świat się zawalił, oto ból odwiecznych pytań o sens, o przemijanie, o zło i o Boga. Kiedy miasta powstaną z ruin, a wczorajsze trzęsienia ziemi przejdą do historii, ta opowieść nadal będzie żyła nie jako „stop-klatka” chwili, ale krwawiąca rana - jako to, co wieczne jest w człowieku.
ks. Adam Boniecki [źródło: www.dowody.com ]
O książce „Wielki przypływ”:
Mikołajewski - poeta i znawca kultury włoskiej - z czułością i delikatnością kreśli reporterski portret wyspy - przedsionka Ziemi Obiecanej uchodźców. Lampedusa jest kroplą: skupiona jest w niej jak w soczewce współczesna Europa i problemy, z kórymi musi się zmierzyć. Wszyscy dziś jesteśmy Lampedusańczykami.
[źródło: www.dowody.com ]
aMOK Literacki
„aMOK Literacki” to cykl spotkań i rozmów o książkach i literaturze. Gośćmi Mysłowickiego Ośrodka Kultury są pisarze, dziennikarze, autorzy książek, którzy opowiadają nie tylko o swoich tekstach, ale także o tym, że literatura jest jednym z najlepszych języków do opowiadania o naszym doświadczeniu.