Czy badacz kory orbitofrontalnej, hipokampa i innych zakątków mózgu może znaleźć wspólny język z teologiem, znawcą chrystologii? Co dzieje się z mózgiem w chwili śmierci? Czy miłość to tylko efekt odpowiednio połączonych związków chemicznych? O tym będziemy rozmawiać 26 października na pierwszym spotkaniu z cyklu „aMOK literacki”. Gościem spotkania będzie ks. dr Grzegorz Strzelczyk, współautor książki „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu”.
„aMOK literacki” to nowy projekt Mysłowickiego Ośrodka Kultury. – Zapraszamy Mysłowiczan do rozmowy o książkach i literaturze. Uważamy bowiem, że czytanie jest niezwykle ważne, że jest nie tylko sposobem spędzania wolnego czasu, ale też buduje wspólnotę ludzi świadomych – mówi Artur Madaliński, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.
Dlaczego aMOK? Nazwa projektu nawiązuje, rzecz jasna, do Mysłowickiego Ośrodka Kultury, ale też mówi coś ważnego o czytaniu. – Bardzo często tym, co najsilniej wiąże nas z literaturą, są emocje. Jednych bohaterów uwielbiamy, innych nie darzymy sympatią, wzruszamy się reportażami, pasjonujemy relacjami z podróży, a czytając kryminały zarywamy noce, bo chcemy poznać mordercę. Krótko mówiąc, często najpierw czytamy w amoku, by później na tekst spojrzeć już nie poprzez pryzmat emocji, lecz rozumu. I często po lekturze chcemy poznać autora. Nasz projekt stwarza właśnie taką szansę – wyjaśnia dyrektor Madaliński.
Spotkania autorskie będą odbywać się raz w miesiącu, w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ulicy Grunwaldzkiej 7. Ważne zastrzeżenie dotyczy zapraszanych gości. – Literatura, tak jak ją rozumiemy, nie sprowadza się wyłącznie do tekstów artystycznych. Równie ciekawe są dla nas książki naukowe, reportaże, relacje z podróży i biografie, eseje socjologiczne czy teksty filozoficzne - mówi dyrektor MOK.
Dlatego pierwsze spotkanie będzie rozmową z ks. dr. Grzegorzem Strzelczykiem, współautorem książki „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu”. To zapis dialogu księdza Strzelczyka z profesorem Jerzym Vetulanim, wybitnym neurobiologiem, psychofarmakologiem i biochemikiem. Spotkanie odbędzie 26 października o godzinie 18:00.
Ks. dr Grzegorz Strzelczyk (ur. 1971) – teolog, autor publikacji naukowych i książek, rekolekcjonista. Współzałożyciel i stały współpracownik kanału boska.tv, członek Laboratorium „Więzi”. Ale także: pasjonat fotografii i miłośnik górskich wypraw, który stara się wykorzystywać nowe technologie do wsparcia warsztatu teologicznego.
Rzuć okiem na informacje o innych spotkaniach odbywających się w MOKu.