Wycieczka odbywać będzie się miejską kolejką turystyczną oraz pieszo. Przewodnik będzie opowiadał uczestnikom o historii danego miejsca oraz przytaczał ciekawostki z nim związane. Dodatkowym atutem wycieczki jest możliwość dostania się do miejsc na terenie Mysłowic, do których na co dzień przeciętny Mysłowiczanin nie ma możliwości wejścia. Finałem wycieczki będą dwie strefy na terenie Parku Promenada: strefa familijna z dawnymi śląskimi zabawami oraz możliwość zwiedzenia „Przewiązki” której zwieńczeniem będzie projekcja filmu historycznego pt. „Stacja” w reż. Bartosza Bednarczuka.
Miejsce:
- Stacja emigracyjna „Przewiązka” – stacja posiadała zasięg międzynarodowy, przesiedleńcy udawali się stąd na kontynent amerykański. Początkowo siedziba Stacji Rejestracyjnej mieściła się w budynkach dworcowych. Emigranci po załatwieniu formalności do wyjazdu przebywali w przylegającej do poczekalni salce. Dopiero w 1900 roku przeniesiono siedzibę agentury emigracyjnej do budynku Weichmanna przy ul. Powstańców 23.
- Rosengarten, czyli „Ogród róż”. Kiedyś w tym miejscu mieścił się obóz pracy. Zbudowany przez Niemców obóz, działał w latach 1941-1945. Szacuje się, że przez lata przewinęło się przez niego około 20 000 osób, najczęściej tracąc przy tym życie. Mimo zakończenie II wojny światowej obóz dalej pełnił swoją rolę. Po wkroczeniu Armii Czerwonej władze komunistyczne przetrzymywały w tym miejscu Niemców oraz Ślązaków, których posądzono za zdradę ze względu na znalezienie się ich nazwiska na tak zwanej Deutsche Volksliste. Obóz funkcjonował do 1947 roku, gdzie w ciągu dwóch lat zmarło 2300 osób.
Termin:
30.06.2024
Godzina startu:
11:0013:0015:0017:00
Trasa:
1. Wjazd na teren KWK Mysłowice, pod szyb kopalniany
2. ul. Portowa: oryginalne kamienice, mural, Trójkąt Trzech Cesarzy
3. Wjazd do Parku Promenada : brama rezydencji Sułkowskich, Źródełko
4. Pieszo z przewodnikiem – Park Promenada: przejście ścieżką edukacyjną (Ptasia Wioska, Pasieka)
5. Dojazd kolejką miejską pod Stację Emigracyjną „Przewiązka” i pieszo z przewodnikiem : Pomnik ofiar w Mysłowicach, pomnik Rosengarten, Willa Kuderów
6. Finał: Projekcja filmu „Stacja” w reż. Bartosza Bednarczuka w budynku „Przewiązki” oraz strefa familijna ze Śląskimi zabawami w przestrzeni Parku Promenada.
Miejsce startu:
KWK Mysłowice, ul. Bytomska 24, Mysłowice
Przewodnik:
Leonard Czarnota – członek zarządu oraz współzałożyciel Stowarzyszenia Mysłowicki Detektyw Historyczny.
Michał Skiba, Natalia Baranowska, Natalia Ebert, Tomasz Konopka
Informacje dodatkowe:
Wydarzenie odbywać się będzie w godzinach od 10:00 do 18:00.
Godziny odjazdów kolejki z punktu startu : 11:00, 13:00, 15:00, 17:00.
Rezerwacja:
Rezerwacje telefoniczne, Dział Imprez i Animacji Kultury, Mysłowicki Ośrodek Kultury
tel: 500-186-320
ilość miejsc ograniczona
Dofinansowano z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
ZAPRASZAMY!
Kierunek GZM - Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
#kierunekgzm #ŚwiętoMetropolii #Mikrowycieczki #GZM #PoznajGZM #GórnośląskoZagłębiowskaMetropolia