10.06.2019
Dokąd płynie Przemsza?
Przemsza i los Trójkąta Trzech Cesarzy były głównymi tematami podczas ostatniego spotkania z mysłowickimi podróżnikami Moniką i Jackiem Parisami w ramach cyklu Miasto Tworzą Ludzie.
Monika i Jacek Parisowie szczególnie umiłowali sobie wodę, a najbardziej bliski im sercu jest Trójkąt Trzech Cesarzy, z którego startują organizowane przez nich flisy oraz sprzątanie rzeki. A jaki jest jej obecny stan?
– Oczywiście jest bardzo zaniedbana i tak naprawdę trzeba zwrócić uwagę mieszkańców i dopytać ich czego oni oczekują od tej rzeki, czego oczekują od władz i miast, bo to przede wszystkim miasta muszą monitować do odpowiednich siedzib RZGW, tak to się teraz nazywa, żeby cokolwiek w tej rzece zaczęto robić. Na razie ona sobie żyje swoim życiem, ale szkoda, bo kiedyś żyła życiem mieszkańców i turystów, którzy tu właśnie dla niej przyjeżdżali – mówi Monika Paris.
A czy życie turystyczne ma szansę wrócić nad Przemszę?
– Na dzień dzisiejszy powinno się przeprowadzić rewitalizację koryta rzeki, bo rzeka jest naprawdę zdegradowana przez naszą cywilizację. Nie potrafimy dbać o rzeki, nie tylko o Przemszę. Tak samo jest na Wiśle. Koryto rzeki jest zarośnięte, zamulone. W latach 30. przeprowadzono pełną regulację rzeki, którą widać nawet na dzień dzisiejszy, że została w pełni wyregulowana. Są pozostałości z czasów wojny jeszcze, wysadzone mosty – mówi Jacek Paris.
Podczas swoich podróży promują rodzinne Mysłowice, ale również zwracają uwagę na potencjał Przemszy. Do tego nawiązują do tradycji symboliki regionu. Pani Monika chętnie pozuje w stroju śląskim, a Pan Jacek nie zapomina o górniczej profesji. Jak reagują na motywy śląskie osoby spoza regionu, a nawet kraju?
– Reagują bardzo pozytywnie. I bardzo nas cieszy to, że w końcu wiadomo w Polsce, w różnych miejscach gdzie leżą Mysłowice. No trzeba by te Mysłowice doprowadzić do takiego stanu, żeby przyjeżdżały tu tłumy turystów i myślę, że jest to do zrobienia – mówi Monika Paris.
Spotkanie z małżeństwem odbyło się w ramach coraz popularniejszego cyklu „Miasto Tworzą Ludzie”.
– My w każdym razie jesteśmy dumni z tego cyklu i dumni z tego, że zaproszeni przez nas goście przyjmują te zaproszenia i chcą o swoich pasjach opowiadać. No a przy okazji oczywiście coraz więcej mieszkańców naszego miasta dowiaduje się o tym, że jednak to miasto tworzą przede wszystkim wspaniałe postacie – mówi Katarzyna Grobelna, MOK.
[print_gllr id=15850]
materiały: ITVM
-
28.04.2026"Cisza której nikt nie widzi. O niewidzialnej pracy kobiet". Wystawa malarstwa Olimpii Dobosz.Wernisaż odbędzie się 30.04.2026 r. o godz. 18:00 w Galerii M2. Wystawę można oglądać w dniach 30.04–23.06.2026 r. „Cisza, której nikt nie widzi” to opowieść o pracy kobiet, która pozostaje… -
23.04.2026„Pasja w kolorze” – wystawa malarstwa„Pasja w kolorze” – wystawa malarstwa 24.04 – 8.06.2026 Wernisaż: 24.04.2026, godz. 17:00 MOK Mysłowice, ul. Grunwaldzka 7 Galeria Mała M2 Wystawa malarstwa „Pasja w kolorze” prezentuje prace… -
22.04.2026Poloneza czas zacząć! – Świętuj z nami 3 maja w MysłowicachZapraszamy mieszkańców i gości do wspólnego świętowania jednego z najważniejszych dni w historii Polski! Już 3 maja 2026 r. ulice Mysłowic wypełni dźwięk muzyki, taniec i wyjątkowa, patriotyczna… -
22.04.2026ŚLONZOKI i GÓROLE – Święto krupnioka i kołoczaŚLONZOKI i GÓROLE – Święto krupnioka i kołocza Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie pełne muzyki i tradycji 15 maja 2026 godz. 17:30 Park Zamkowy, Mysłowice Na scenie: Grzegorz Poloczek oraz Zbóje…
Projekt Centrum Integracji i Usług Społecznej w Mysłowicach

Centrum Integracji i Usług Społecznej w Mysłowicach Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny+) dla Priorytetu: FESL.07.00-Fundusze Europejskie dla społeczeństwa dla Działania: FESL.07.02-Aktywna integracja
Dofinansowano ze środków
Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w Sieci"