25.09.2012

Festiwal Nordalia ponownie w Mysłowicach!

Z ogromną przyjemnością informujemy iż Mysłowice znalazły się ponownie na mapie Festiwalu Nordalia!

W dniach 10 – 26.10.2012 r. w 18 miastach na Śląsku i w Zagłębiu odbędzie się Festiwal NORDALIA. Będzie to już 11 edycja projektu, który jest poświęcony państwom nordyckim. Będzie gościł w: Katowicach, Chorzowie, Czeladzi, Gliwicach, Grabowej, Jaworznie, Łazach, Mysłowicach, Niegowonicach, Rokitnie Szlacheckim, Rudach, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Świętochłowicach, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Zawierciu. W Katowicach będzie się odbywała większość imprez w ramach Festiwalu.

Zapraszamy do uczestnictwa w Nordaliach w Mysłowickim Ośrodku Kultury, filia Janów, ul. Janowska 2

1.10.2012 r.

STAVANGER W OBIEKTYWIE

WYSTAWA FOTOGRAFII ANDRZEJA KUDELI (wystawa czynna do 31.10.2012r.)

10.10.2012 r., godz. 11.00

GŁĘBOKA EKOLOGIA NADZIEJĄ DLA ŚWIATA? ŻYCIE I MYŚLI NORWESKIEGO FILOZOFA ARNE NAESSA

SPOTKANIE Z PROF. UŚ DR. HAB. PIOTREM SKUBAŁĄ (UŚ – KATEDRA EKOLOGII)

O festiwalu

Celem Nordaliów jest przybliżenie Skandynawii poprzez zaprezentowanie  różnych tematów z wielu dziedzin m.in.: nauki,  kultury, sztuki, fotografii, ekologii, historii, kinematografii, literatury, muzyki.

NORDALIA są adresowane do wszystkich mieszkańców, ale przede wszystkim do najmłodszych, młodzieży szkolnej i studentów. Organizatorzy nie zapominają o pozostałej publiczności. Po raz kolejny słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach i Sosnowcu będą mogli wysłuchać wykładów, tym razem z ekologii.

W tym roku rozpoczynają się już 1 października prezentacją różnych wystaw w kilku miastach, które generalnie będą trwały   cały miesiąc. Tematem są kraje nordyckie i ich mieszkańcy. Jednak właściwy program będzie się odbywał w dniach 10 – 26.10.2012r.

Inauguracja Nordaliów nastąpi w dniu 10.10.2012 o godz. 17.00  w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” w Katowicach przy ul. Grażyńskiego 47. Będziemy mieli przyjemność posłuchać koncertu pt.: „Romantyczny świat Fryderyka Chopina i Edwarda Griega” w wykonaniu Elżbiety Grodzkiej – Łopuszyńskiej (sopran) i Juliana Gembalskiego (fortepian) oraz wykładu dr. Jakuba Morawca pt.: „Polskie korzenie Knuta Wielkiego, króla Anglii i Danii”

W dniu 11 października odbędzie się 10 edycja Nordyckich Kulinariów podczas których uczniowie 10 szkół gastronomicznych województwa śląskiego i z Czech zaprezentują swoje umiejętności podając  dania charakterystyczne dla  kuchni 5 państw nordyckich. Gospodarzem tegorocznego przeglądu będzie  Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim.

Będziemy mieli możliwość poznania prac fotografika duńskiego, pochodzącego z Polski – Piotra Topperzera, który zaprezentuje swoje prace na dwóch wystawach pt.: „Twarzą w twarz”, które będą się odbywały w Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9 i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach przy ul. Raciborskiej 37. Będzie można osobiście poznać autora tych prac, który od wielu lat  jest zafascynowany człowiekiem. Będzie przebywał w Katowicach w dniach 15 – 16.10.2012r.

Wiele spotkań będzie poświęconych historii, jak również literaturze pięknej. Będą interesujący goście, tj.: Tomasz Jastrun, który przybliży sylwetkę i twórczość Tomasa Tranströmera – laureata literackiej nagrody Nobla 2011 oraz Elżbieta Cherezińska – autorka książek o różnej tematyce, w tym poświęconych średniowiecznej Norwegii.

Dzieci poznają Barbarę Gawryluk, autorkę książek dla dzieci i tłumaczkę szwedzkiej literatury dziecięcej.

Innym dominującym tematem będzie skandynawska przyroda i ekologia, które będą prezentowane w formie warsztatów i wykładów adresowanych do słuchaczy w różnym wieku.

Mieszkańcy nasi będą mieli okazję obejrzeć wystawy poświęcone wzornictwu fińskiemu i duńskiemu oraz  posłuchać wykładu na temat wzornictwa. Z wystawami będzie można zapoznać się w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.

ASP jest także organizatorem 2 edycji konkursu Nordalicus, poświęconego produktom promującym kulturę skandynawską, w którym mogą wziąć udział przyszli dizajnerzy z polskich uczelni artystycznych.

W tym roku nowością będą warsztaty poświęcone tematyce powszechnie uważanej za tabu, a opartej na książkach szwedzkiej pisarki Pernilli Stalfelt. Będzie je prowadziła dr Magdalena Organ (Magda Fręś), która z zawodu jest pisarką, psychologiem.

Ponadto odbędą się różne inne spotkaniach, w których  będą uczestniczyli tłumacze literatury skandynawskiej, naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego, dziennikarze, tłumacze, podróżnicy, artyści – plastycy i wiele innych interesujących osób.

W dniach 15 – 21.10.2012r. w katowickim Kinie Studyjnym „Światowid” zostanie zorganizowany przegląd filmów duńskich.

Wymieniono tylko część pozycji programowych.  Przekrój tematyczny jest bardzo szeroki i bogaty. Każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego.

Na zakończenie należy wspomnieć, że Festiwal odbywa się pod patronatem ambasad skandynawskich, Marszałka Województwa Śląskiego i Prezydenta Miasta Katowice.

Został sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Katowice i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Dofinansowano ze środków

Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w Sieci"