Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu "Historia Śląska widziana inaczej". W piątek 17 listopada Henryku Sławiku porozmawiamy z historykiem Tomaszem Wroną oraz z redaktor Stanisławą Warmbrand.
"Co za nami? Ano, Wrocław, zapowiadany przez prawie rok i wreszcie… Wrocław był. Jak było? Sądząc z podziękowań, było bardzo fajnie; sporo wiedzy, sporo estetycznych i religijnych doznań – od cerkwi grekokatolickiej i spotkania z księdzem Janem, poprzez świątynię ewangelicką i dogłębny wykład o historii Reformacji na Dolnym Śląsku, do prawosławia!
Co było najważniejsze? Uniwersytet Wrocławski – kuźnia kadr dla obu płuc Śląska. Dla nas to Wojciech Korfanty, Konstanty Wolny… Szkoda, że czasu było zbyt mało, bo to, co UW udostępnia, to zaledwie wycinek (nie licząc Auli Leopoldinum!), dodam, udostępnia za 13 zł polskich, dając do dyspozycji schody i na grupę jeden, słownie jeden aparacik, który ma (?!) służyć za przewodnika, tyle, że nagranie w aparaciku jest, jako żywo, w Internecie…
Obejrzeliśmy zatem co się dało, jak się dało. I fajnie. A fajnie dlatego, że nasz cicerone, Tomasz Wrona dysponuje wiedzą ogromną i podaną przystępnie i nader ciekawie! Na „trasie” mieliśmy jeszcze Muzeum Poczty. Znakomite!, ale… znów zagwozdka – Muzeum jest we Wrocławiu, czyli stolicy stolic Śląska.
Pytanie za grosik – ile było w tymże Muzeum eksponatów śląskich? Trzy…! Reszta, bez żenady, zabór rosyjski. Pozostaje zatem kolejne pytanie – ile mamy Śląska na Śląsku?
Co dalej? Skoro tylko wiosna nastanie, powrót do Wrocławia – tym razem na styku Kościół rzymskokatolicki i judaizm. Dwie silne religie, które niosły wszystko, co najlepsze, na Śląsk, i wędrówka dalej – szlakiem cystersów.
A co w listopadzie, czyli za dni parę? Bohater skrojony na śląską miarę – Henryk Sławik. A skoro o Sławiku, to nie możemy ominąć tematu nadrzędnego – socjaliści na Górnym Śląsku, bo bez tego o Sławiku ani rusz. Temat podzieliłam na dwie ręce – o Sławiku, albo też o tym, do jakiej wiedzy o nim dotarłam, opowiem ja, socjalistów pakując jak zwykle - na głowę historyka – Tomasza Wrony!
Zatem spotykamy się w piątek, 17 listopada, o godzinie 17.00 w MOK, jak zwykle, przy tych samych stolikach, co zwykle…
Zapraszam! Stanisława Warmbrand"