16.10.2017

Historia Śląska widziana z Wrocławia…!

Za nami wrześniowe spotkanie z Bernadetą Szymik – Kozaczko. Temat od lat leżący odłogiem – historia oświaty na Śląsku. W październiku natomiast spotkamy się poza Mysłowicami - tym razem odwiedzimy Wrocław.

"Czy wiedza potrzebna?

No cóż, uczestniczyłam przed kilkoma dniami w spotkaniu w Bibliotece Śląskiej, poświęconym teatrowi lwowskiemu w Katowicach. Dzieje to z roku 1945, niby znane, ale… I tu problemu wyłania się głębia; jeden z luminarzy UŚl, bywały niegdyś na naszych spotkaniach, jak nie zadął w antyśląski róg, jak nawymyślał, jakie to dobra wniesiono do dziury Katowicami zwanej, gdzie ani kultury teatralnej ani muzycznej nigdy nie było, chyba że jakiś skecz lubo wodewil dla roboli… A że ów luminarz łacno ostatnio bywa, a jakże, z wykładami we Lwowie, jednocześnie szczując u nas na Ukraińców, zatem postanowiłam pojechać na lwowski wykład. Może być ciekawie, na przykład o ukrytej opcji niemieckiej, albo o konsumpcji łyżką, nożem i widelcem nad Wisłą… Ech, łza się w oku kręci!

A my? Róbmy swoje! A skoro mamy wiedzę o oświacie na Śląsku, to… 21 października, o godzinie 7.00 wyjeżdżamy spod MOK do… Wrocławia.

Co w programie? Uniwersytet Wrocławski. Muzeum Poczty (no bo skoro zadbano już pod koniec XVIII wieku, urzędowo, żebyśmy byli czytaci i pisaci, mało – koedukacyjni, zatem poczta była nie od rzeczy. Bo poczta dla piśmiennych. Adres zapisany krzyżykami raczej nie jest zbyt dokładny), wrocławski trop śląskiej świętej, rodem z Lublińca, czyli Edith Stein, i nie od rzeczy synagoga Pod Białym Bocianem, katedry – rzymskokatolicka, grekokatolicka, prawosławna, ewangelicka, polskokatolicka, Ostrów Tumski… no i wszystko, co po drodze.

Wieść drodzy Państwo poszła lotem błyskawicy, miejsc zatem bardzo mało, ale jeszcze ze trzy są. Kontakt: 514 649 013.

Zapraszam! Stanisława Warmbrand"

21.10 - historia śląska

Dofinansowano ze środków

Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w Sieci"