26.03.2018

Klub 100 Pociech - kwiecień

Przed nami kolejny miesiąc z Klubem 100 Pociech, będącym zaproszeniem do aktywnego i regularnego uczestnictwa w kulturze skierowanym do najmłodszych.. Sobotnie przedpołudnia ponownie spędzimy na warsztatach „Brudni na całego” oraz na zajęciach umuzykalniających „Maluchy są dźwięczne”. Dodatkowo w poniedziałek 23 kwietnia porozmawiamy o budzącym się do życia lesie.

Gordonki to zajęcia umuzykalniające dla dzieci 0-4 lat prowadzone metodą Edwina E. Gordona, polegające na zabawie i improwizacji. Ich celem jest otwarcie na muzykę i muzykowanie poprzez osłuchiwanie z muzyką, włączenie dzieci do jej tworzenia, zarówno wokalnie, jak i ruchowo. Odbywa się to za pomocą śpiewanek i rytmiczanek, pomiędzy którymi zapada cisza, równie ważna w procesie umuzykalniania, jak same dźwięki. Pozwala ona na przyswojenie czy też „przetrawienie” muzyki i odpowiedź na nią.

Sensoplastyka® – elementy to zajęcia dla dzieci 1-4 lat, w których uczestniczą prawie wszystkie zmysły. Raj dla maluchów, bo można legalnie i do woli się brudzić. Jakie są korzyści? Uwalnianie naturalnej ekspresji twórczej, wspieranie samodzielności, wychodzenie ze schematów, poznawanie nowych form wyrazu i działań artystycznych. Zajęcia prowadzone są zgodnie z Zasadami Pracy Metody Sensoplastyka®

Klub 100 Pociech to miejsce, w którym chcemy być także blisko przyrody. Wiosna będzie sprzyjać plenerom i spędzaniu czasu pod gołym niebem. Już wkrótce na klubowym podwórzu będziemy tworzyć wspólnie ogród i ogródek, pełne pachnących kwiatów i ziół. Zanim jednak to się stanie, zapraszamy na spotkanie z leśniczką – Dorotą Stobiecką, która należy do Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych, prowadzi stronę Zmysływlesie.pl i na co dzień zajmuje się edukacją przyrodniczo-leśną. Podczas spotkania „Leśny budzik” będziemy słuchać i rozmawiać o tym, jak las budzi się na wiosnę. Jakie są pierwsze oznaki wiosny? Co sprawia, że zwierzęta się budzą z zimowego snu i że wszystko dookoła kwitnie? W ten sposób poznamy tajemnicę wielkiego przebudzenia przyrody. Dodatkowo spotkanie z leśniczką urozmaicimy poprzez warsztaty „Moje drzewo” z wykorzystaniem prawdziwych plastrów drewna, nasion i innych owoców lasu jako elementów plastycznych. Jeśli chcecie dotknąć lasu nie będąc w lesie i posłuchać osoby, która zna doskonale ten świat, to jest to propozycja idealna. Las to mikrokosmos i każde spotkanie z nim pozostawia niedosyt. Dlatego naszą propozycję kierujemy nawet do tych, którym się wydaje, że to temat znany i powtarzany. Przede wszystkim jednak chcemy zaintrygować budząc potrzebę kontaktu z przyrodą.

Dofinansowano ze środków

Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w Sieci"