Na początku marca Mysłowice odwiedzi jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, Krzysztof Zanussi. Spotkaniu z popularnym polskim reżyserem, scenarzystą i producentem towarzyszyć będzie projekcja filmu „Amator” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.
Krzysztof Zanussi to jedna z najważniejszych postaci polskiego kina. Jego filmy odznaczają się niezwykłą oryginalnością, są zawsze przepełnione refleksją i trafną obserwacją. Reżyser porusza w nich problematykę moralną, psychologiczną, ukazuje życie wewnętrzne bohaterów. Jako wielki autorytet w dziedzinie reżyserii filmowej sprawuje liczne związane z tym funkcje. Od 1980 r. jest kierownikiem zespołu artystycznego, a następnie dyrektorem Studia Filmowego "Tor", był także wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1975-77 przewodniczył Radzie Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Artysta jest także autorem książek "O montażu w filmie amatorskim" i "Rozmowy o filmie amatorskim" oraz członkiem Akademii Filmowej przyznającej Felixy. 16 października 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Krzysztof Zanussi jest również posiadaczem tytułu doktora honoris causa moskiewskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Po rozmowie z reżyserem zobaczymy film Krzysztofa Kieślowskiego „Amator”. Jest to jeden z najwybitniejszych polskich filmów, zaliczonych do tzw. kina moralnego niepokoju. Jego głównym bohaterem jest Filip Mosz - kapitalnie grany przez Jerzego Stuhra - zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym gdzieś w podkrakowskim miasteczku. Poruszone w „Amatorze” problemy roli i miejsca sztuki w świecie, granic odwagi i odpowiedzialności w życiu społecznym były swoistą odpowiedzią Krzysztofa Kieślowskiego na niepokoje trawiące pod koniec lat siedemdziesiątych pokolenie ówczesnych trzydziestolatków. Dzieło Kieślowskiego zostało ciepło przyjęte zarówno przez polską, jak i zagraniczną krytykę: chwalono scenariusz, zabiegi autotematyczne oraz krytyczne podejście do sztuki filmowej, natomiast niechęć wzbudzał stereotypowo rozegrany wątek żony głównego bohatera. Film zdobył Złoty Medal oraz wyróżnienie FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, przecierając szlak ku późniejszej międzynarodowej karierze reżysera.