Już po raz kolejny w Mysłowickim Ośrodku Kultury będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Teatru!
W weekend poprzedzający święto zapraszamy do MOKu Brzezinki, gdzie będziecie mogli zobaczyć aż trzy premierowe spektakle naszych zespołów teatralnych – Teatru Groszki, Teatru Wszyściusieńko oraz Teatru Podtekst.
Dzień później kontynuujemy teatralne świętowanie i zapraszamy do wybrania się na spektakl Teatru Plejada „Gwałtu, co się dzieje!" w ramach naszego najpopularniejszego cyklu, czyli Teatralna niedziela.
UWAGA! W dniu wydarzenia, dostępne będą kupony rabatowe, uprawniające do zakupu biletu na Teatralną Niedzielę w kwietniu 2023 w cenie 50 zł w kasach MOK.
25 marca /sobota/ godzina 12:00 - 21:30
12:00 – grupa teatralna „Groszki” – premiera spektaklu „Jasiek i… WIRUS”, reż. Barbara Wójcik-Wiktorowicz
18:00 – teatr „Wszyściusieńko” – premiera spektaklu „Serenada”, reż. Jarosław Filipski
20:00 – teatr „Podtekst” – premiera spektaklu „Świnia”, reż. Michał Skiba
Mysłowicki Ośrodek Kultury Brzezinka, ul. Laryska 5
Wydarzenie bezpłatne, ale obowiązują wejściówki do odbioru w:
- MOK, ul. Grunwaldzka 7, Dział Imprez i animacji - pokój 104, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 19:00
- MOK Brzezinka, ul Laryska 5, od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00 -19:00
"Jasiek i...WIRUS"
Grupa teatralna „Groszki”
Każdy za nas zna uczucie, gdy trawi nas przeziębienie. Jak Jasiek poradził sobie w walce z wirusem i jak radzą sobie najmłodsi aktorzy MOKu? Możecie zobaczyć oglądając spektakl "Jasiek i ...WIRUS" . Pełna humoru historia, w której bohaterami są towarzszące wirusom sytuacje i przedmioty. Chusteczki, termometr, apsik i gorączka kontra okrutny wirus. Co wyniknie z tej konfrontacji? Jakie są pułapki i jakie rozwiązania? Wierzymy, że wraz z tym spektaklem kostiumowo-muzyczno-rozśpiewanym widzowie dadzą się porwać widowisku i wyjdą w równie wesołych podrygach.
Tekst:
Szymon Bogacz i Joanna Bućko
Reżyseria i scenografia:
Barbara Wójcik-Wiktorowicz wraz zespołem
Opracowanie muzyczne i fortepian:
Agnieszka Olszańska
Instrumenty:
Saksofon, klarnet i inne instrumenty akustyczne
ZESPÓŁ:
Zespół liczy 15 osób. Co roku przyjmowane są nowe osoby na miejsce wyrośniętych nastolatków. Groszki to teatralna "rodzina", bo wspólnie grają tutaj zarówno dzieci w wieku 6 i 13 lat. Teatr Groszki jest miejscem, gdzie dzieci uczą się nie tylko sztuki scenicznej i doświadczają różnych technik teatralnych. Jest to miejsce, w którym oprócz twórczego myślenia znajdują rozwiązania jak współpracować w grupie, jak wygląda odpowiedzialność w zespole, jak uczyć się od siebie, czym jest kultura słowa oraz rozwijają się muzycznie, ruchowo i nabierają wiary w siebie. Groszki czerpią z różnorodności - każdy może wnieść coś od siebie. Zajęcia odbywają się 1x w tygodniu na scenie MOK. Praca roczna składa się z zajęć, prób, występów i festiwali na terenie całej Polski. Groszki mogą poszczycić się osiągnięciami, które dostrzega rosnąca publiczność i jurorzy ogólnopolskich konkursów.
„SERENADA” na podstawie Sławomira Mrożka
Teatr Wszyściusieńko
Teatr Wszyściusieńko to zespół złożony z osób dorosłych, które stawiają swoje debiutanckie kroki na scenie dramatycznej. Zatem – dla zespołu to premiera zupełna.
Akcja rozgrywa się w lokalu o nazwie Kurnik, w którym gości zabawiają Kury. Czas otwarcia dobiega już końca, ale jeden z gości – Rudy – nie zamierza przerywać tak sympatycznego wieczoru i domaga się dalszej zabawy. Do akcji wchodzi szef lokalu Kogut… Co z tego wyniknie? Dodajmy, że i Kurom też nie chce się jeszcze spać.
To sztuka o ciekawości i naiwności, o umiejętności manipulacji innymi dla osiągania własnych korzyści i wyznaczonego celu. Jest zabawnie i śmiesznie – nic dziwnego, w końcu to jednoaktówka napisana przez mistrza dowcipu i absurdu – Sławomira Mrożka.
Spektakl dla widzów od lat 15.
Występują:
Blond - Anna Stolarczyk
Bruna – Marta Kaszyca
Ruda - Bartłomiej Wieczorek
Kogut - Kamil Czubala / Olaf Józefoski
Lis – Michał Młyński
koncepcja przedstawienia - zespół
opieka reżyserska - Jarosław Filipski
„Świnia”
Teatr „Podtekst”
„Świnia” to swoisty spektakl teatralny, który odznacza się osobliwą innowacyjnością. Twórcy spektaklu zależało na tym, aby odejść od standardowej adaptacji literackiej, dlatego też głównym nośnikiem treści w tej sztuce jest kompilacja podcastów, piosenka aktorska oraz muzyka na żywo. Wszystkie te elementy pozwolą nam na chwilę zadumy, zatrzymają nas niczym w transie.
Dlaczego warto zobaczyć ten spektakl?
Sztuka prezentuje przecinające się więzi ludzi z różnych środowisk, które mimo wielu sprzeczności nieustannie się do siebie przyciągają. Mimo, iż typy postaci przedstawione są „w krzywym zwierciadle” widz już na początku może mocno utożsamić się z bohaterami, znaleźć podobieństwo w relacjach ze swoimi bliskimi. Brawurowa gra aktorów, którzy są wszechobecni nie tylko w przestrzeni sceny, powoduje spore napięcie. Soczysty język i bliskość wypowiedzi powodują, iż jest to sztuka dla młodzieży od 16 roku życia.
Jeżeli szukasz alternatywnego spektaklu, który nie pozwoli o sobie zapomnieć – zapraszamy na „Świnię”.
Występują:
Karol – Radosław Myszka
Karola II – Maciej Pytel
Natalia, wokalistka – Róża Brzeska
Siostra Karola – Patrycja Kawa
Ojciec – Gerard Klimański
Wujek Zbyszek – Olaf Józefowski
Maciek – Michał Młyński
Scenariusz i Reżyseria : Michał Skiba
Akompaniament muzyczny: Natalia Bezegłów