Świetnie przyjęty przez publiczność cykl „Teatralna Niedziela” powraca po wakacyjnej przerwie! W najbliższych miesiącach spotkamy się ze spektaklami katowickiego Teatru Żelaznego, którego „żelazną” zasadą jest dbanie o wzajemne relacje twórców i widzów, bo największy efekt daje praca przynosząca jednym i drugim prawdziwą przyjemność.
Karnet Teatralnego Aktywisty - zbieraj pieczątki i otrzymuj zniżki! Nadal obowiązuje nasz system zniżkowy "Karnet Teatralnego Aktywisty". Z każdą zebraną pieczątką, bilet na kolejny spektakl kupisz o 5 złotych taniej. Cena regularna biletu na 1 spektakl to 30 zł. Bilety dostępne będą w kasie MOK przy ul. Grunwladzka 7 oraz ul. Laryska 5, a także w serwisie KupBilecik.pl_________________________________
WRZESIEŃ – SEKS DLA OPORNYCH 29 września 2019 r, niedziela godz. 19:30 UWAGA: MOK Centrum, ul. Grunwaldzka 7 (zmiana lokalizacji ze względu na prace remontowe w MOK Brzezinka)Wrześniowy spektakl to brawurowy komediodramat w reżyserii Piotra Wiśniewskiego ze znakomitymi aktorami scen śląskich, Małgorzatą Gadecką i Dariuszem Wiktorowiczem - „Seks dla opornych”.
Długoletnie małżeństwo postanawia ożywić swój związek i z egzemplarzem popularnego poradnika seksualnego rezerwuje miejsce w hotelowym pokoju. Jak protagonista przyzwyczajony do wizerunku poczciwej żony i kochającej matki zareaguje na widok tejże cedzącej niecenzuralne słowa i odzianej w strój tzw. dominy rodem z filmu dla dorosłych? Co kryje się pod powierzchnią weekendu, który w założeniu ma przywrócić małżonkom dawny wigor i pożądanie?
Błyskotliwie napisane dialogi, których duch jest echem rozmów wielu współczesnych małżeństw. Codzienny pęd, skoncentrowanie na wychowaniu dzieci, zawodowe obowiązki, przyzwyczajenie i nuda wiodą do zdefiniowania relacji na nowo, gdzie fantazje i własne potrzeby schodzą na dalszy plan. Czy jest szansa na powrót wielkiej namiętności sprzed lat, gdy balansują na granicy ostatecznego rozstania? Kolejne gry i zabawy pary są pretekstem do głębokiej rozmowy w poszukiwaniu tego, co łączy i niwelowaniu tego, co dzieli. Jaki będzie jej finał?
Bilety dostępne w sprzedaży od 6 września._________________________________
PAŹDZIERNIK – PARAPETÓWKA 27 października 2019 r, niedziela godz. 19:30 MOK Brzezinka, ul. Laryska 5Październikowa propozycja cyklu Teatralna niedziela to „Parapetówka”, spektakl oparty na motywach bestselleru M. Szczygielskiego pt. „Berek”. Głównymi bohaterami są Anna (Ewa Błachnio) i Paweł (Piotr Wiśniewski) – pałający do siebie ideologiczną nienawiścią.
Anna: katoliczka, zacięta „moherówa”, mniej więcej w balzakowskim wieku, emerytowana samotna matka dorosłej córki. Paweł: młody, inteligentny, przystojny, utalentowany, wysportowany, atrakcyjny. Trzydziestoletni samotny gej. Dziecko porzucone przez matkę, wychowywane samotnie przez ojca, który nigdy nie zaakceptował orientacji i wyborów syna. Od lat ich ciężko wypracowany rytm dnia polegający m.in. na uprzykrzaniu sobie wzajemnie życie demonstrując swą nienawiść zawsze i wszędzie, zostaje zaburzony, gdy Anna staje się ofiarą wypadku i wymaga codziennej opieki. Jedyną osobą, która może jej udzielić pomocy, jest Paweł.
Z pozoru lekka komedia uświadamia nam, jak nasze emocje, uczucia, zachowania, wybory potrafią nas tłamsić, przytłaczać. Codzienna historia opowiedziana z niecodziennej perspektywy… Basi (Marta Marzęcka) i Tadzika (Jacek L. Zawada), którzy całej historii z pewnością dodają skrzydeł…
Bilety dostępne w sprzedaży od 1 października. Recenzja:„Parapetówka” na motywach „Berka” Marcina Szczygielskiego, w reżyserii i adaptacji Ewy Błachnio. Czyli jak średnią książkę zaadoptować na wielce pechowy tekst sceniczny, by (po wielkich przebojach!) stworzyć kameralne teatralne cacuszko…! Kobieta imieniem Ewa. Błachnio zresztą. Szczupła, wręcz filigranowa, wysoka, z kabaretowym zacięciem i swoistą vis comica (choć nie na pierwszy rzut oka widoczną!). Wespół z pozostała trójką – czyli Martą Marzęcką, Piotrem Wiśniewskim oraz Jackiem L. Zawadą – „uczłowieczyła” i ociepliła z pozoru czarno – biały tekst
Szczygielskiego. W jej adaptacji cała czwórka – Anna, Paweł, Małgosia i wreszcie Wojtek – przestali być papierowymi postaciami, „nabrali ciała i kształtów”. Zyskali emocje i uczucia. Mają cele, marzenia i pragnienia. Stali się scenicznie realni i wiarygodni; chwilami ich wymiar poczucia humoru realnie zaskakuje widzów i autentycznie rozbraja… śmiechem!
Śmiech śmiechem, żart żartem; ale ze sceny katowickiego „Żelaznego” padają poważniejsze słowa, a widzom kłaniają się dużo bardziej ważkie tematy i sugestie do refleksji. Ważny spektakl, cenny, potrzebny i horrendalnie wprost na czasie – wobec tego, co za oknem, w mediach, na ulicy.”
Anna Rzepa-Wertmann „Dziennik Teatralny” 9 grudnia 2015
_________________________________
LISTOPAD – BIWAKOWE LOWE 24 listopada 2019 r., niedziela godz. 19:30 MOK Brzezinka, ul. Laryska 5Świetny dramatopisarski debiut Marty Marzęckiej-Wiśniewskiej, aktorki Teatru Żelaznego, zdobywczyni nagrody Marszałka Województwa Śląskiego, to znakomita, wartka komedia o dążeniu do szczęścia, miłości w różnych jej odsłonach oraz naszych codziennych śmiesznostkach i słabostkach.
Ogień i woda, yin i yang, rozum i emocje, porządek i chaos, spokój i szaleństwo, marchewka z hummusem kontra chipsy. Mariola i Janina to skrajnie różne siostry, które postanawiają zrobić coś szalonego. Dojrzałe, przyzwyczajone do mniejszych lub większych wygód wyprawiają się na biwak. Siostrzana eskapada to kipiące humorem dialogi o życiu, poszukiwaniu spełnienia, małych przyjemnościach, o tym co nas łączy i dzieli. Jak żyć szczęśliwie, robić, to co się kocha i nie tkwić w toksycznym związku? Czy trzykrotna rozwódka, kelnerka po 40-stce udzielająca rad starszej, racjonalnej siostrze trafi w sedno? Czy spotkany przypadkowo w lesie niejaki Wiktor badający kobiety „kompetencjometrem” postawi właściwą diagnozę? Leśna przygoda kompletnie zmieni życie bohaterów. Jest sielanka, ciepłe wspomnienia z dzieciństwa czy groteskowej wizyty u ginekologa oraz leczenie kaca metodą tybetańską. Dialogi iskrzą najlepszą współczesną komediową tradycją, momentami brzmią jak nowa, żeńska wersja przezabawnych i wnikliwych filmów Woody’ego Allena. Rodzinna komedia, której tytuł nawiązuje do miłości romantycznej, siostrzanej i rodzicielskiej, z punktem zwrotnym niczym w hollywoodzkim kinie odmieniającym życie protagonistek to feeria kolorowych barw humoru i refleksji.
Jak pogodzić pijackie karaoke okraszone kankanem z chórem kościelnym? Czyż nie w równowadze siła i nadzieja? Carpe diem, carpe noctem, drodzy Widzowie!
Bilety dostępne w sprzedaży od 27 października.