Mysłowicki Ośrodek Kultury włącza się w koordynowany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach projekt, którego celem jest przygotowanie Obrzędowej Mapy Górnego Śląska. Będzie ona gromadziła materiały związane z opisem zwyczajów kultywowanych na terenie historycznej ziemi górnośląskiej.
Realizowane w ramach projektu badania etnograficzne i prace dokumentacyjne prowadzone są na terenie województwa śląskiego i opolskiego. Dotyczą żywych do dziś zwyczajów i obrzędowości dorocznej – takich jak Boże Ciało, Dożynki, Niedziela Palmowa, Barbórka czy czas karnawału. Zasadniczym celem badań jest pokazanie zmian kulturowych, jakie zaszły na historycznej ziemi górnośląskiej na przestrzeni ostatnich lat.
- Chcemy zbadać i opisać dawne obrzędy, zarówno te, które dzisiaj już zanikają, jak i te, które wciąż są kultywowane, choć często bezrefleksyjnie, przez lokalne społeczności – mówi Aleksander Lysko, koordynator projektu z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. Twórcy projektu zamierzają także zestawić obrzędy już zanikające z nowymi formami kultury. – Interesują nas nowe zjawiska kulturowe i zwyczaje, które funkcjonują od niedawna – wyjaśnia Lysko. Efektem prac badawczych będzie kompleksowy opis tych zjawisk oraz szereg działań edukacyjnych - prelekcji, spotkań, dyskusji.
– Podróżujemy po obu województwach, aby fotografować i rejestrować lokalne zwyczaje, ale zbieramy także materiały archiwalne, zarówno te, które gromadzone są przez muzea czy izby regionalne, jak i te znajdujące się w rękach prywatnych – dodaje Aleksander Lysko.
Jednym z partnerów Regionalnego Instytutu Kultury jest Mysłowicki Ośrodek Kultury. – Mysłowice to miasto o intrygującej historii, niezwykle różnorodne kulturowo. Jestem pewien, że mieszkańcy posiadają wiele cennych pamiątek, związanych z dawną obrzędowością. Bardzo chcielibyśmy je zachować i upublicznić, dlatego wszystkich, którzy posiadają archiwalne zdjęcia zapraszam do kontaktu z działem animacji Mysłowickiego Ośrodka Kultury – mówi Artur Madaliński, dyrektor MOK.
Zdjęcia zostaną zeskanowane i zarchiwizowane, a wybrane zbiory znajdą się na stronie internetowej, wystawie fotografii lub w specjalnej publikacji podsumowującej projekt.
Osoby posiadające materiały związane z dawną obrzędowością prosimy o kontakt z Jackiem Turalikiem - 32 222 66 70, jturalik@m-ok.pl.