25.07.2017

Warsztaty wiązania purpurki

Zapraszamy na warsztaty tradycyjnego sposobu wiązania purpurki, które odbędą się 26 lipca o godzinie 17:00 w Galerii M2, znajdującej się w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7. Wstęp wolny!

Warsztaty tradycyjnego wiązania purpurki prowadzone przez mistrzów tradycji, film dokumentalny oraz filmy instruktażowe zrealizowane podczas warsztatów, ich udostępnienie i wydanie na płytach, przeprowadzenie badań ankietowych, które posłużą gromadzeniu danych nt. osób kultywujących tradycję lokalnego stroju ludowego to główne działania Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach w ramach projektu „Purpurka na Polkę. Instrukcja obsługi”. Warsztaty, w czasie których będzie można nauczyć się tradycyjnego sposobu wiązania purpurki rozpoczną się 26 lipca. Pierwsze zajęcia odbędą się w Mysłowickim Ośrodku Kultury, kolejne 23 sierpnia w Świętochłowicach (Centrum Kultury Śląskiej - Wieże KWK Polska), następne w Piekarach Śląskich: 6 września w Miejskim Domu Kultury w dzielnicy Szarlej, a ostatnie z cyklu 20 września w Dzielnicowym Domu Kultury w Dąbrówce Wielkiej. Dobór miejsc wiąże się z tradycją noszenia purpurki na tych terenach Górnego Śląska. Do współpracy zaproszeni zostali mistrzowie tradycji z miejscowości, w których odbywają się warsztaty: Tomasz Wrona z Mysłowic, Grzegorz Stachak ze Świętochłowic, Cecylia Zawodny i Danuta Szczogiel z Piekar Śląskich. W czasie warsztatów będą prowadzone będą badania oscylujące wokół purpurki i tradycji stroju śląskiego. Podsumowanie projektu zaplanowano na 21 października w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Tam zobaczymy zrealizowane materiały filmowe, będzie też okazja do rozmowy z mistrzami tradycji oraz wspólnej plenerowej fotografii w strojach śląskich. Wstęp na warsztaty i na uroczyste podsumowanie projektu jest wolny. Zapraszamy!

Purpurka to nazwa charakterystycznej chusty noszonej na Górnym Śląsku, wykonanej z kretonu w kolorze ciemnej czerwieni, z drukowanymi motywami kwiatowymi dookoła, wiązanej z tyłu głowy. Purpurka ma dwie cechy charakterystyczne: nosiły ją tylko i wyłącznie mężatki, zakładały ją wyłącznie do stroju paradnego przeznaczonego na uroczystości rodzinne, kościelne i patriotyczne. Purpurki były znane i wykorzystywane przede wszystkim w przemysłowej części Górnego Śląska, w Piekarach Śląskich, Mysłowicach, okolicach Bytomia, Katowic, Zabrza i Chorzowa. Spotykane były również w Raciborzu i Wrocławiu. Popularny sposób wiązania tejże chustki określano „na Polkę”. Zapraszamy na stronę: www.purpurka.pl

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bezpośrednią koordynacją zajmuje się Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, dział Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

Dofinansowano ze środków

Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w Sieci"