Wieczory Filmowe 18 stycznia, godz. 19:00 Kino Znicz
Projekcja filmu pt. Jurek w reżyserii Pawła Wysoczańskiego o wybitnym polskim himalaiście Jerzym Kukuczce. Po projekcji zapraszamy na rozmowę z pasjonatami wspinaczki wysokogórskiej, członkami Klubu Wysokogórskiego w Katowicach.
Historie o miłośnikach tego kontrowersyjnego sportu – wspinaczki wysokogórskiej – budzą zwykle silne uczucia. Pasja, która uzależnia, nie daje się łatwo zrozumieć bez głębszej refleksji. Dlaczego Himalaiści narażają własne życie, decydując się na każdą następną wyprawę? Co takiego kryje się w Górach, co przyciąga i nie daje im zrezygnować, poddać się? Jakie to uczucie, zdobywać kolejne szczyty? Być może odpowiedź na te pytania zawarta jest w filmie dokumentalnym w reżyserii Pawła Wysoczańskiego, przedstawiającym postać niezwykłego, najpopularniejszego polskiego himalaisty XX wieku – Jerzego Kukuczki. W 2019 roku obchodzić będziemy trzydziestą rocznicę śmierci zdobywcy czternastu ośmiotysięczników.
"24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry - w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli - ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość, niż sława."
Po projekcji zapraszamy do wysłuchania rozmowy oraz do wzięcia udziału w dyskusji z miłośnikami Gór, członkami Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, Joachimem Przebierałą, Pawłem Pallusem, Tomaszem Bajerem oraz Piotrem Głowackim. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Grobelna z Mysłowickiego Ośrodka Kultury.
Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.