Anna Bodzek–Sikora w twórczości lubi wolność. Sięga więc po nieszablonowe materiały i sposoby ich zastosowania. To, co pozornie dla większości jest bezużyteczne, stara się wskrzesić i przekształcić w taki sposób, że staje się obrazem lub podstawą do tworzenia dalszych opowieści. Kolekcja obrazów z papieru, która wciąż się rozrasta i znajduje nowy charakter, to zwarte cykle noszące takie tytuły, jak Pory Roku, Jeziora i Łąka. Materiałem od początku był papier, z czasem dołączyła również ceramika. Szarość papieru daje szerokie pole do popisu dla wyobrażenia sobie kolorów i barw oraz ich nasycenia. Fascynacja tym materiałem zaczęła się lata temu przez poszukiwanie ciekawego i ekonomicznego materiału do twórczej pracy. To właśnie papier dawał artystce możliwości stworzenia konstrukcji, podstaw czy kształtów i zbudowania bardziej skomplikowanych forma florystycznych..
Kolekcja obrazów Anny Bodzek-Sikory pozostawia odbiorcy możliwość uruchomienia wyobraźni na kilku płaszczyznach. Jest to nie tylko wędrówka po formach, które przybrał papier, jego fakturach, ale przede wszystkim „powrót do korzeni”. Bowiem w obrazach odnajdziemy na przykład drzewo, jego przekrój i skomplikowany układ słojów. W kolekcji dostrzeżemy również zaorane pola, korę, plastry drewna. Interpretacja jest elastyczna, ponieważ zależy od gry światła i cienia. Formy tworzone przez autorkę najczęściej odwołują się do natury, ponieważ to niej najbliżej artystce, to z nią się identyfikuje. Oprócz odniesień do natury, można tu też odnaleźć proste kształty geometryczne, odzwierciedlające harmonię i porządek.
Anna Bodzek–Sikora - florystka od urodzenia i z wykształcenia, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Katowicach – filia w Cieszynie) oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (kierunek florystyka). Na co dzień pracuje w Studiu Działań Artystycznych Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach. Od 15 lat prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych oraz kursy dokształcające dla dorosłych w dziedzinie florystyki. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Autorka projektu grupy rzeźbiarskiej „Stefania Zweig w drodze do szkoły”, wykonanego techniką odlewu na wosk tracony przez artystów z Ouagadougou (Burkina Faso, Afryka Zachodnia) dla Muzeum Miejskiego w Żorach. Zamiłowanie do sztuki i przyrody łączy z niekonwencjonalnym podejściem do upcyklingu i jest to charakterystyczna cecha jej prac prezentowanych na wystawach.