06.11.2013

Zaproszenie na promocję albumu fotograficznego Roberta Garstki "Świat obok nas..."

Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach oraz Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie zapraszają na promocję albumu fotograficznego Roberta Garstki, która odbędzie się 14 listopada 2013 roku o godz. 12.00 w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, ul. Parkowa 25, (wejście od Alei Harcerskiej). Spotkanie uświetni występ kapeli góralskiej Zbójnicka Wykrota ze Zwardonia oraz Kapeli Jurajskiej i Koła Gospodyń Wiejskich z Rzędkowic.

Czy fotografia może jeszcze odkrywać Nieznane?

Czy w czasach powszechności fotografii, masowego produkowania fotek z wakacji, pikników, spotkań rodzinnych, fotografowaniu telefonami komórkowymi i tabletami – mogą nas jeszcze zaskoczyć tematy uwieczniane na zdjęciach? Odpowiedź, którą przynosi album Roberta Garstki, brzmi: jednak może – i to odkrywać Nieznane, które jest całkiem blisko nas. Robert Garstka od dziesięciu lat tropi i uwiecznia na fotografii zwyczaje i obrzędy, przede wszystkim te, które zwane są przez etnografów dorocznymi. Ale na zdjęciach Garstki znajdziemy także te związane z obrzędami rodzinnymi oraz rytuałami różnych wyznań i religii. Możemy obejrzeć na przykład ceremonię ślubu w cerkwi w Sosnowcu czy sceny z pielgrzymki chasydów do grobu cadyka Bidermana w Lelowie. W ostatnich latach sławę zyskały także nowe formy, które również znajdziemy w albumie. Robert Garstka tworzy dokument pokazujący mniej znane oblicze współczesnego świata – niejednoznacznego, złożonego, w którym jest miejsce na mistyczne przeżycie i głęboką symbolikę, a nie tylko na konsumpcję i doraźność. Niektóre z obrzędów są dość dobrze znane – wiemy o nich z badań etnografów, ale także z przekazów medialnych. O innych wiedzą tylko znawcy. Suma tej zdjęciowej dokumentacji jest jak bogata, wielobarwna mozaika nałożona na mapę województwa śląskiego, którego obszar stanowi granice terytorialne tej pracy. Taki jest Garstki świat obok nas. Tekst na podstawie wstępu do albumu "Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim." autorstwa Marii Lipok-Bierwiaczonek

Robert Garstka

Fotograf, animator kultury, dokumentalista regionalnej historii. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Śląskiego. Uhonorowany nagrodą oraz wyróżnieniem Miasta Będzina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Wyróżniony przez Związek Kombatantów Odznaką Zasłużony dla Związku Kombatantów RP i BWP, za dokumentację zdjęciową do publikacji Miejsca pamięci w Będzinie. Autor książki Będziński pejzaż frasobliwy, oraz albumów fotograficznych Dom wieczności, Przydrożni świadkowie wiary. Współautor zdjęć w publikacjach książkowych m.in. Istebna zespół regionalny, Kolędnicy, Dziedzictwo diaspory, Katalog zabytków techniki regionu zagłębiowskiego. Współzałożyciel grupy fotograficznej Koń Trojański i Stowarzyszenia Via Arte. Laureat licznych konkursów fotograficznych.

Dofinansowano ze środków

Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w Sieci"