"MYSŁOWICKA WIOSNA UWAGI – od budowania intymności po emocje tłumu. Twórcze spotkania z filmem dokumentalnym." Projekt współfinansowany przez Filmotekę Narodową ze środków PISF Termin realizacji: 17 maja do 4 lipca 2015 r.
W dobie błyskawicznego rozwoju kultury cyfrowej, medialnej i informacyjnej szczególnego znaczenia nabiera kwestia wiarygodności i weryfikacji treści dostępnych dla wszystkich i w każdej chwili. Wiedza o świecie kształtowana przez obecne młode pokolenia poprzez, m.in. mnogość kanałów telewizyjnych i internetowych, portale społecznościowe, gorączkowe generowanie newsów czy korporacyjne parametry najbardziej popularnej wyszukiwarki wypiera coraz częściej uważny ogląd, wnikliwą obserwację czy krytyczną interpretację bieżących zjawisk, refleksję nad współczesną kondycją człowieka, nad codziennością. Kwestia prawdy, wiarygodności, wrażliwości artystycznej w „pokazywaniu świata takim, jakim jest” nie jest dominującą lub chociaż atrakcyjną strategią poznawczą. Stąd oczekiwania wobec filmu dokumentalnego rosną i sam „dokumentalny” przekaz filmowy, telewizyjny czy cyfrowy przechodzi dynamiczne metamorfozy, co skutkuje czasem błyskotliwymi filmami, innym razem pozbawionymi treści i sensu, efemerycznymi nagraniami telefonem komórkowym (smartfonem).
Hasłem – kluczem przedsięwzięcia jest "uwaga", jako oczekiwana forma wytężonego skupienia i weryfikacji treści oraz pozostałych walorów artystycznych filmu przez odbiorcę – świadomego uczestnika współczesnej kultury i rzeczywistości społecznej, mieszkańca Mysłowic i śląskiego regionu, który udanie komunikuje się ze światem mu bliskim i obcym.
Celem głównym projektu jest popularyzacja klasycznego i współczesnego kina dokumentalnego różnych gatunków i nurtów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na najistotniejsze funkcje i kategorie poznawcze filmowego dokumentu, takie jak prawda, obiektywizm, wierność rzeczywistości, realizm, granice subiektywizmu, kreacji i zaangażowania, odpowiedzialność, etyka. W trakcie przedsięwzięcia zaproponowane zostaną uczestnikom nowe próby percepcji arcydzieł dokumentalistyki polskiej i światowej oraz uważny odbiór tytułów najnowszych, nagradzanych na festiwalach. Zaprezentowane przez zaproszonych gości (reżyserów, filmoznawców, filozofów, kulturoznawców) w trakcie projektu sposoby odbioru filmów posłużą jako materiał warsztatowy i wykładowy do zainspirowania i zrealizowania przez uczestników własnych prób oglądu współczesnego świata i człowieka w kontekście aktualnego stanu kultury cyfrowej, medialnej i informacyjnej. Akcent położony zostanie przy tym na metodologiczne skupienie, uważność, filmowe konstruowanie aktu ponownego rozpoznania świata, w którym żyjemy. W poznawaniu codzienności i człowieka istotne jest bowiem nie to, co oczywiste, lecz to, co niejasne, dotąd nieopisane, tajemnicze lub nie w pełni uświadomione. Najistotniejszym i jednocześnie wiodącym motywem przewodnim wydarzeń realizowanych w ramach "MYSŁOWICKIEJ WIOSNY UWAGI" będzie próba odpowiedzi na pytanie o rolę emocji dokumentalisty, lecz przede wszystkim sposobów wiarygodnego przedstawienia psychologii jednostki lub tłumu – bohaterów filmu dokumentalnego. Projekt stanowi wreszcie próbę odpowiedzi na pytanie ogólne: w jaki sposób (kategoria estetyczna – piękno) uczciwie (kategoria etyczna – prawda) zarejestrować współczesne sposoby radzenia sobie człowieka z rzeczywistością…?
W ramach projektu przewidziano projekcje, wykłady, spotkania i warsztaty filmowe dla grup zróżnicowanych wiekowo, m.in.: - "KINO – PRAWDA…?" Wieczory ze współczesnym kinem dokumentalnym (filmy pokazywane w ramach, m.in. festiwali "Planete + Doc Film Festival", "Watch Docs", "Human Doc", "Grand Off"): zróżnicowana tematyka, gatunki, nurty i formy z komentarzem osoby prowadzącej wieczory - "FILMUJESZ? RÓB TO Z GŁOWĄ!" Spotkanie filmowo – medioznawcze poświęcone odpowiedzialności jako postawy wyjściowej podczas rejestracji innych i siebie, a także kwestiom prawnym związanych z filmowaniem w miejscach publicznych. Wydarzenie adresowane głównie do uczniów i grup zorganizowanych - "EMOCJE POLSKIE (1955 – 2015) w dokumencie". Projekcje i spotkanie poświęcone wybranym, wybitnym filmom dokumentalnym z okresu 1955 – 2015 obrazujących zbiorowe i indywidualne emocje Polaków - "PR-OMUJ... (SIĘ?)" Warsztaty filmowo – medioznawcze dla młodzieży szkolnej dotyczące umiejętności sensownego „lansu” w sieci, granic ekshibicjonizmu cyfrowego, sposobów dostrzegania i promowania w sieci walorów jednostki, miejsc, sytuacji, problemów - "UCZCIWY NEWS, CZYLI JAK I GDZIE TRAFIĆ Z INFORMACJĄ?" – warsztaty filmowo – reporterskie dotyczące realizowania materiałów reporterskich, sposobów dostrzegania oraz informowania o człowieku i jego problemach - "EMOCJE SKRYWANE... W KRONIKACH" Spotkanie z filmowymi materiałami archiwalnymi obrazującymi ludzkie emocje, dramaty i wydarzenia z komentarzem eksperckim; wydarzenie adresowane do seniorów, słuchaczy i studentów Uniwersytetu III Wieku - Warsztaty reżysersko – producenckie poświęcone sztuce realizacji KINA PRAWDZIWEGO poprowadzi zaproszony twórca.