12.10.2013 r. godz. 18.00
MOK - filia Brzezinka, ul. Laryska 5
Stowarzyszenie poMysłowi oraz
Mysłowicki Ośrodek Kultury zapraszają wszystkich koneserów filmowych na
Przegląd Filmów Dokumentalnych, który odbędzie się
12.10.2013 r. o godz. 18.00 w MOK - filia Brzezinka, ul. Laryska 5. Pokaz odbędzie się dzięki udostępnieniu przez
Łódzką Szkolę Filmową projektów swoich wychowanków. Cała akcja ma na celu przybliżenie pracy studentów, a także uczczenie 65. rocznicy istnienia tej cenionej na całym świecie uczelni.
W tym dniu przedstawione zostaną etiudy studenckie takich reżyserów jak Krzysztof Kieślowski, Kazimierz Karabasz czy Marek Piwowski. Przegląd podzielony jest na dwie części, w pierwszej części wyświetlone zostaną filmy nakręcone w latach 50-tych i 60-tych jak również nieco nowsze dzieło z 1997 r. W drugiej części przedstawimy prace współczesnych absolwentów łódzkiej filmówki. Są to dzieła niejednokrotnie nagradzane i wyróżniane na wielu festiwalach i przeglądach zarówno w Polsce jak i za granicą.
Organizator
Stowarzyszenie poMysłowi
Współorganizacja
Mysłowicki Ośrodek Kultury
Filmy:
"Jak co dzień" reż. Kazimierz Karabasz rok prod. 1955*
Etiuda o problemach komunikacyjnych ludzi dojeżdżających do pracy w mieście w latach 50-tych. Z podwarszawskiego osiedla wyruszają oni do pracy zatłoczoną kolejką, rowerem, ciężarówką, autobusem. Jednak powoli obraz ten się zmienia. Powstaje kolej elektryczna, a nad jej sprawnym kursowaniem czuwa wielu ludzi.
"Urząd" reż. Krzysztof Kieślowski rok prod. 1966*
Film stanowi interesującą próbę wyjścia poza obowiązujący schemat. Nakręcony ukrytą kamerą przy okienku Zakładu Ubezpieczeń społecznych, jest celną satyrą na biurokrację i urzędniczą bezduszność. Obraz i oryginalny dźwięk pełnią równorzędną funkcję dramaturgiczną.
"Muchotłuk" reż. Marek Piwowski rok prod. 1966*
Obraz podrzędnej restauracji. Goście piją alkohol, kłócą się, flirtują, opowiadają anegdoty. Słychać fragmenty rozmów o sprawach wielkich i małych; o wojnie, ojczyźnie i honorze, o życiu codziennym.
"Pomarańczowa alternatywa" reż. Mirosław Dembiński rok prod. 1972*
Film o "Pomarańczowej Alternatywie", młodzieżowym ruchu, który zaczął się we Wrocławiu i rozprzestrzenił w innych miastach Polski, gdzie organizował uliczne happeningi. Realizacja filmu przysporzyła wielu kłopotów ekipie i Szkole. Ekipę czterokrotnie zatrzymywała milicja. Raz operatorowi udało się nie wyłączyć kamery, co pozwoliło pokazać w filmie moment aresztowania i przesłuchań. Powstał niecodzienny, żywy zapis prezentujący działania "Pomarańczowej Alternatywy" w okresie poprzedzającym demokratyczny przełom w Polsce.
"Cisza" reż. Małgorzata Szumowska rok prod. 1997*
Portret rodziny, wieś na Mazurach. Krótka impresja bez słów, ukazująca radość i smutki codziennego dnia. Monotonia i senność, wolno płynący czas wśród przyrody i ciszy.
"Tam gdzie słońce się nie spieszy" reż. Matej Bobrik, rok prod. 2009*
Daleko od wszystkiego znajduje się mała wieś. Ludzie się tu znajdują gdzieś pomiędzy życiem, naturą i śmiercią.
"Vakha & Magomed" reż. Marta Prus, rok prod. 2010*
Subtelna obserwacja codzienności dwojga uchodźców z Czeczenii mieszkających w Warszawie 10-cio letniego Magomeda i jego ojca Vakhy, która staje się opowieścią o ludzkiej miłości i godności. Bohater filmu ma niecodzienną pasję. Jest w stanie poświęcić się dla niej ryzykując wiele, często nawet swoje własne życie.
"Co raz zostało zapisane" reż. Marin Rath rok prod. 2011*
Bohater filmu to bezdomny, niestroniący od alkoholu i żyjący na marginesie społeczestwa mężczyzna. Jest wielbicielem tatuaży, które niemal w całości pokrywają jego ciało. Każdy tatuaż to osobna historia, a tych już sporo jego los napisał. Mimo ciężkiej sytuacji, w jakiej się znalazł, stara ułożyć sobie jakoś życie, naprawić błędy z przeszłości. Po wielu latach próbuje odbudować zerwane kiedyś więzi ze swoim rodzeństwem. Siostra ignoruje jego telefony, brat nie chce z nim rozmawiać. Nie ustaje jednak w wysiłkach w nadziei na nowy rodział w swoim życiu. Pięknie sfilmowany film Martina Ratha opowiada o tym, że trudno jest wymazać z pamięci to, co wydarzyło się w przeszłości, a każde nowe doświadczenie zapisuje się w nas niemal nieodwracalnie.
"Rogalik" reż. Paweł Ziemilski, rok prod. 2012*
Obraz polskiej prowincji i sposobu na spędzania czasu wolnego jej mieszkańców.
"Punkt wyjścia" reż. Jagoda Szelc, rok prod. 2012*
Punkt wyjścia to film o podejmowaniu decyzji: aby być wolnym, trzeba czasem niewolniczo podążać za swoją naturą. To także film o poświęceniu w imię nadrzędnych wartości.