04.11.2015

Wyjątkowe warsztaty artystyczne w MOK 28-29.11.2015, ul. Grunwaldzka 7

28.11.2015, godz. 10:00-12:00. Land Art - Warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym/wczesnoszkolnym.

Land Art, inaczej Sztuka ziemi, to działalność artystyczna, której tworzywem jest przestrzeń ziemi, obszar środowiska naturalnego. Realizacje artystyczne polegają na ingerencji w pejzaż, przekształcając jego fragment lub wykorzystując naturalne procesy, jak erozja czy czynniki atmosferyczne. Działania te są różne w skali i charakterze, od monumentalnych i wymagających radykalnych zmian, po bardzo subtelne i trudno zauważalne, a także krótkotrwałe, niszczone przypływem lub wiatrem. Warsztaty rozpoczną się krótkim wykładem przybliżającym Sztukę ziemi i prezentacją  wybranych realizacji głównych przedstawicieli nurtu. Następnie uczestnicy wykonają obiekty z torfu i nasion, formując je na kształt swoich ulubionych zwierzaczków. Nacisk edukacyjny nie jest związany jedynie z poszerzeniem wiedzy dzieci na temat sztuki współczesnej. Te warsztaty uczą również sumienności i odpowiedzialności, ponieważ rzeźby regularnie podlewane będą z czasem kiełkować, upiększając tym samym wykonane obiekty.

Wstęp – 30 zł (w cenę wliczono materiały) 28-29.11.2015, godz. 14:00-18:00. Interakcja koloru - Warsztaty dla młodzieży i dorosłych.

Barwa jest wrażeniem psychicznym, wywołanym w mózgu, gdy oko odbiera promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła. Udział w jego odbiorze ma obecność innych barw w polu widzenia obserwatora. Nauką badającą wywoływanie wrażeń barwnych oraz sposobu ich odbioru jest teoria koloru. Jest ona połączeniem wybranych zagadnień z zakresu fizyki, biologii, oraz psychologii. W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się ze spostrzeżeniami Josefa Albersa, oraz wykonają łatwe ćwiczenie obrazujące założenia opisane w jego publikacji „Interaction of colors”. Alberts był amerykańskim artystą i pedagogiem, pochodzenia niemieckiego, a jego praca stanowiła podstawę programów edukacyjnych sztuki XX wieku, zarówno w Europie jak i Stanach. Następnie uczestnicy zmierzyliby się z wykonaniem reprodukcji wybranych obrazów impresjonistycznych, poszerzając wiedzę na temat sposobu obserwacji i techniki malarskiej mistrzów tego nurtu. Impresjoniści posługiwali się metodą dywizjonizmu, polegająca na tworzeniu plamy barwnej z kładzionych oddzielnie obok siebie nieregularnych, fakturowych uderzeń pędzla, czerpiąc z palety czystych barw widma słonecznego, by z pewnej odległości zlewały się tworząc barwy uzupełniające. Cienie malowali za pomocą zmieszanych kolorów podstawowych, bez użycia czerni. Stworzone prace w trakcie warsztatów zostaną wykonane techniką olejną na płótnie, i zostają własnością autora pracy. Wstęp – 80 zł (w cenę wliczono materiały) Warsztaty przygotowały i poprowadzą: Karolina Biesiadecka (ur. 1988 w Tychach) -  malarka, studentka ostatniego roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom magisterski przygotowuje w Pracowni Malarstwa prof. Kazimierza Cieślika, oraz aneks w Pracowni Rzeźby u wykładowcy. Michała Smandka. W 2008 roku ukończyła Liceum Plastyczne w Katowicach, specjalność - Grafika Warsztatowa. Mieszka w Mysłowicach. Agnieszka Piotrowska (ur. 1985 w Zabrzu) - artystka sztuk wizualnych. Doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom magisterski obroniła z wyróżnieniem w 2013 roku w Pracowni Działań Interdyscyplinarnych adj. dr Lesława Tetli, oraz aneks w Pracowni Rysunku prof. Janusza Karbowniczka. Dyplom licencjacki obroniła również z wyróżnieniem w 2012 roku w Pracowni Malarstwa prof. Zbigniewa Blukacza. W 2012 roku zdobyła Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2012 otrzymała również Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. Artystka wszechstronna. Malarka, rysowniczka, twórczyni neonów, instalacji, obiektów, wideo. Uczestniczyła w wielu wystawach i projektach artystycznych w Polsce i zagranicą. Mieszka i pracuje w Katowicach.

28-29.11 - Warsztaty Land Art

Dofinansowano ze środków

Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w Sieci"