Mysłowicki Ośrodek Kultury przygotował dla wszystkich pasjonatów kina dwudniowe warsztaty filmowe, które poprowadzi reżyser młodego pokolenia, Jakub Pączek.
Celem warsztatów jest przybliżenie uczestnikom współczesnych teorii i trendów w filmie dokumentalnym. Warsztaty pozwolą przybliżyć odpowiedź na pytanie, czy istnieje jeszcze film jednolity gatunkowo, dlaczego coraz trudniej powiedzieć co jest dokumentem, a co fikcją. Celem warsztatów jest także przedstawienie klasycznych technik i metod pracy w filmie dokumentalnym oraz jego gatunków. Warsztaty poprowadzi młody reżyser i scenarzysta Jakub Pączek, absolwent reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Według własnych scenariuszy zrealizował szereg nagradzanych filmów krótkometrażowych. Są to m.in. „Pralka”, „Rolls of Identity”, „Najlepsze kąski na wagonach” i jego etiuda absolutoryjna „Strona A”. Za swój 30.-minutowy debiut „128. Szczur” otrzymał m.in. nagrodę Prezesa TVP za najlepszą reżyserię na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Obecnie trwa montaż jego najnowszego filmu krótkometrażowego pod tytułem „Pełne zanurzenie”. Warsztaty filmowe odbędą się w dniach 29-30 czerwca w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul Laryskiej 5, czyli w popularnym brzezińskim Kinie Znicz. Ilość miejsc jest ograniczona.
Wstęp wolny! Więcej informacji na temat warsztatów można znaleźć pod numerem telefonu 32 222 66 70.
Poniżej prezentujemy pełny program warsztatów:
Dzień 1. 1. Wstęp 2. Projekcja filmu "Rolls of Identity" - analiza przekazu i procesu powstawania. 3. Poszukiwanie bohatera i tematu filmu. 4. Podstawowe zagadnienia dramaturgii. 5. Rodzaje narracji. 6. Jak realizować film ogólnodostępnymi środkami? Obraz i dźwięk. 7. Projekcja filmu "Mama, tata Bóg i szatan" - analiza przekazu i procesu powstawania. 8. Zadanie - znaleźć w swoim otoczeniu bohatera filmu. Dzień 2. 1. Rozmowa o zrealizowanych zadaniach. 2. Projekcja filmu "Najlepsze kąski na wagonach" - analiza przekazu i procesu powstawania. 3. Projekcja filmu "Buro" - analiza przekazu i procesu powstawania. 4. Rola formy w procesie powstawania filmu dokumentalnego 5. Montaż. 6. Podstawowe zagadnienia postprodukcji. 7. Projekcja filmu "Nasza klątwa" - analiza przekazu i procesu powstawania. 8. Zakończenie warsztatów.